Skip to content

21 Wayne Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 28, 2023

Property Information

Block752
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
19%
Improvement Value:$346,300
81%
Total Assessment$426,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,384+30.0%
2024$10,299+1.5%
2023$10,151+1.3%
2022$10,021+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 20230, Page 60523

Property Sale

Sale
$77,548

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 12475, Page 1614Recorded12/24/2013

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12010, Page 3430

Property Built

Built

Year Built: 1925