Skip to content

346 Elmwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block752
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
27%
Improvement Value:$214,900
73%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,770-0.9%
2024$7,841+1.4%
2023$7,734+1.4%
2022$7,628+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 20250, Page 18650

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft1,402DeedBook 20240, Page 63850Recorded10/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1925