Skip to content

131 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$56,500
Last Sale Date
Aug 6, 1993

Property Information

Block753
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-14

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
30%
Improvement Value:$187,500
70%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361-0.9%
2024$8,433+34.4%
2023$6,272+1.3%
2022$6,192+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$56,500

To:

Sq Ft1,752DeedBook 5273, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1930