Skip to content

16 Lindsley Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block761
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
25%
Improvement Value:$258,500
75%
Total Assessment$343,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783-0.9%
2024$10,876+1.1%
2023$10,755+1.3%
2022$10,617+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft2,404DeedBook 12216, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1930