Skip to content

47 Elliott Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 11, 1985

Property Information

Block761
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,356
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
34%
Improvement Value:$185,600
66%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,564-0.9%
2024$8,639+2.2%
2023$8,449+1.3%
2022$8,338+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925