Skip to content

16 Ross Street

East Orange, NJ 07018

Built 1945

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 10, 1988

Property Information

Block761
Lot33.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,900
29%
Improvement Value:$200,000
71%
Total Assessment$281,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,854-0.9%
2024$8,931-0.5%
2023$8,976+1.3%
2022$8,861+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,648DeedBook 5016, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1945