Skip to content

38 Oak St.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 9, 2008

Property Information

Block425
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
30%
Improvement Value:$193,700
70%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663-0.9%
2024$8,737+19.8%
2023$7,292+1.3%
2022$7,199+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 12112, Page 5590

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6103, Page 621

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5504, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1940