Skip to content

109 Elliott Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Jul 17, 2019

Property Information

Block761
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class17
Description2S-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,770
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
22%
Improvement Value:$377,500
78%
Total Assessment$481,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,130-0.9%
2024$15,260+1.1%
2023$15,099+1.3%
2022$14,906+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft2,770DeedBook 20190, Page 71026

Property Built

Built

Year Built: 1930