Skip to content

113-129 Elliott Pl.

East Orange, NJ 07018

Apartment

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 8, 1998

Property Information

Block761
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class---
Description2S GDN-19-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$546,000
22%
Improvement Value:$1,902,500
78%
Total Assessment$2,448,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,907-0.9%
2024$77,568+2.1%
2023$75,939+1.3%
2022$74,966+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 5515, Page 763

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 5026, Page 200