Skip to content

382-396 Tremont Ave.

East Orange, NJ 07018

Apartment

Last Sale Price
$1,775,000
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block761
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class---
Description2S GDN-43-0-3X
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,118,000
26%
Improvement Value:$3,263,100
74%
Total Assessment$4,381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$137,610-0.9%
2024$138,793+17.9%
2023$117,746-10.5%
2022$131,630+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,775,000

To:

DeedBook 5982, Page 537

Property Sale

Sale
$1,035,673
DeedBook 5843, Page 503

Property Sale

Sale
$380,100
DeedBook 5836, Page 805

Property Sale

Sale
$1,181,700
DeedBook 5570, Page 114

Property Sale

Sale
$694,310
DeedBook 5384, Page 867

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4919, Page 558