Skip to content

39 Ross St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2006

Property Information

Block761
Lot55.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,300
32%
Improvement Value:$174,100
68%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,991-0.8%
2024$8,059+12.1%
2023$7,192+1.3%
2022$7,100+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930