Skip to content

38 Lindsley Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1951

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 22, 2011

Property Information

Block761
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,881
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,900
25%
Improvement Value:$254,200
75%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620-0.8%
2024$10,711+3.3%
2023$10,367+1.3%
2022$10,234+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,881DeedBook 12321, Page 6798

Property Built

Built

Year Built: 1951