Skip to content

72 Elliott Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 2, 2026

Property Information

Block762
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,800
31%
Improvement Value:$187,100
69%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,290-0.9%
2024$8,364+13.8%
2023$7,347+1.3%
2022$7,249+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

DeedBook 20260, Page 23793

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft1,459DeedBook 20250, Page 36901

Property Built

Built

Year Built: 1930