Skip to content

73 Park End Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1936

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Apr 10, 2002

Property Information

Block762
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,831
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,700
26%
Improvement Value:$247,300
74%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,554-0.9%
2024$10,644+19.7%
2023$8,893+1.3%
2022$8,779+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500

To:

Sq Ft1,831DeedBook 5883, Page 451

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5599, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1936