Skip to content

439 Halsted Street

East Orange, NJ 07018

Built 2023

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block771
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class17
Description2S-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,100
19%
Improvement Value:$502,600
126%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,507-31.9%
2024$18,365+13157.0%
2023$139+1.3%
2022$137+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 20230, Page 26036

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 20210, Page 62037Recorded5/17/2021

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 5424, Page 166

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4992, Page 778