Skip to content

461 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Oct 25, 1995

Property Information

Block771
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,038
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
21%
Improvement Value:$304,200
79%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,131-0.8%
2024$12,235+19.1%
2023$10,273+1.3%
2022$10,141+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

To:

Sq Ft3,038DeedBook 5402, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1925