Skip to content

90 Bedford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block773
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,945
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,900
19%
Improvement Value:$339,600
81%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,239-0.9%
2024$13,353+32.6%
2023$10,068+1.3%
2022$9,939+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

To:

Sq Ft3,945DeedBook 6079, Page 194

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5251, Page 740

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5229, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1930