Skip to content

238 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 2021
Church/Charitable

Last Sale Price
$49,657
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block774
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class10
DescriptionCHURCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
59%
Improvement Value:$119,300
41%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,244-0.9%
2024$9,323+12.9%
2023$8,256+1.3%
2022$8,150+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$49,657

To:

DeedBook 20210, Page 72208

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 24681Recorded3/20/2017