Skip to content

252 Sanford St.

East Orange, NJ 07018

Built 1929
Commercial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block774
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-10

Building Details

Building Class10
Description2S DWL/MIXEDUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
36%
Improvement Value:$169,900
64%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,399-0.9%
2024$8,471-23.1%
2023$11,021+1.3%
2022$10,880+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 20220, Page 27845

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 6398, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1929