Skip to content

82 Mc Kay Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block781
Lot32.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,375
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,600
22%
Improvement Value:$273,800
78%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,069-0.9%
2024$11,164-0.5%
2023$11,215+1.3%
2022$11,071+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft2,375DeedBook 20211, Page 16944Recorded9/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930