Skip to content

46 Mc Kay Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 17, 1999

Property Information

Block781
Lot32.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
23%
Improvement Value:$276,900
77%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,276-0.9%
2024$11,373+1.3%
2023$11,232+1.3%
2022$11,088+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925