Skip to content

60 Mc Kay Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 21, 2009

Property Information

Block781
Lot32.18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
23%
Improvement Value:$274,800
77%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,207-0.9%
2024$11,303+1.3%
2023$11,160+1.3%
2022$11,017+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5155, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1925