Skip to content

62 State St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 31, 2021

Property Information

Block802
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,834
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
27%
Improvement Value:$200,500
73%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,619-0.9%
2024$8,693+9.8%
2023$7,918+1.3%
2022$7,817+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6217, Page 942

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5500, Page 183

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5417, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1925