Skip to content

45 Madonna Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block430
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2S-B-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
30%
Improvement Value:$221,700
70%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916-0.9%
2024$10,001+11.9%
2023$8,938+1.3%
2022$8,823+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930