Skip to content

6 Brighton Ave.East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 20, 2006

Property Information

Block820.01
Lot38.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,199
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
29%
Improvement Value:$231,400
71%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,240-0.8%
2024$10,328+13.0%
2023$9,137+1.3%
2022$9,020+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,199DeedBook 6398, Page 1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5879, Page 904

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5149, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1925