Skip to content

44 No. Park St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block822
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO BODY SHOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
24%
Improvement Value:$294,600
76%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,137-0.9%
2024$12,241+18.6%
2023$10,317+1.3%
2022$10,185+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 20230, Page 34242

Property Built

Built

Year Built: 1930