Skip to content

710 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 19, 2008

Property Information

Block832
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,387
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,500
27%
Improvement Value:$275,100
73%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,766-0.9%
2024$11,867+11.1%
2023$10,683+1.3%
2022$10,546+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,387DeedBook 12148, Page 4853

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 6033, Page 383

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5671, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1930