Skip to content

670 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block840
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-2

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,127
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,900
25%
Improvement Value:$305,900
75%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,809-11.7%
2024$14,503+41.2%
2023$10,273+1.3%
2022$10,141+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5938, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1920