Skip to content

49 Washington Terr.

East Orange, NJ 07019

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block671
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
22%
Improvement Value:$258,200
78%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,400-0.9%
2024$10,489+25.3%
2023$8,372+1.3%
2022$8,265+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920