Skip to content

289 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block851
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
57%
Improvement Value:$70,300
43%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,284-0.8%
2024$10,372-10.4%
2023$11,581+1.3%
2022$11,432+19.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$301,248

To:

Sq Ft2,454DeedBook 20250, Page 59383Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,454DeedBook 20190, Page 1060

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft2,456DeedBook 20180, Page 18641Recorded3/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1945