Skip to content

301 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block851
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,607
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
27%
Improvement Value:$256,800
73%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994-0.8%
2024$11,088+10.9%
2023$9,996+1.3%
2022$9,868+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930