Skip to content

37 Kenmore Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$522,500
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block876
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class18
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
19%
Improvement Value:$406,100
81%
Total Assessment$498,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,670-0.9%
2024$15,805+8.0%
2023$14,628+59.2%
2022$9,190+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$522,500

To:

Sq Ft2,006DeedBook 20211, Page 8290

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 20200, Page 96944Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 20190, Page 26752Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 20190, Page 14283Recorded2/14/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925