Skip to content

274 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block880.01
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,800
18%
Improvement Value:$379,300
82%
Total Assessment$461,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,483+106.8%
2024$7,004+8.3%
2023$6,466+1.3%
2022$6,383+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$506,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20240, Page 53327

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,152DeedBook 20230, Page 18301Recorded3/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925