Skip to content

249 Brighton Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block881
Lot11.06
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
20%
Improvement Value:$322,200
80%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450-0.9%
2024$10,540+43.6%
2023$7,342+1.3%
2022$7,248+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$441,000

To:

Sq Ft1,242DeedBook 20240, Page 15767

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,242DeedBook 20190, Page 63799Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 20180, Page 75634Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12196, Page 5360

Property Built

Built

Year Built: 1925