Skip to content

97 Girard Ave

East Orange, NJ 07017

Built 1950

Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block905
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class10
Description3S OFFICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,102,600
54%
Improvement Value:$1,764,400
46%
Total Assessment$3,867,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$121,462-0.9%
2024$122,507-11.6%
2023$138,525-30.1%
2022$198,298+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950