Skip to content

77 Girard Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block905
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,790
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
23%
Improvement Value:$267,700
77%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,990-0.9%
2024$11,085+1.5%
2023$10,916+1.3%
2022$10,776+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft2,702DeedBook 20190, Page 97563

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 12292, Page 9256

Property Sale

Sale
$50,656
DeedBook 5055, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1925