Skip to content

310 Dodd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Oct 28, 2004

Property Information

Block880
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-3

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,858
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,700
28%
Improvement Value:$296,700
72%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,953-0.9%
2024$13,065+10.4%
2023$11,836+1.3%
2022$11,684+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 6124, Page 615

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5659, Page 473

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4966, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1925