Skip to content

186 Park St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 22, 2020

Property Information

Block924
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class37
Description2S-B-OT
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,100
14%
Improvement Value:$424,800
86%
Total Assessment$493,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,495+99.1%
2024$8,788+28.9%
2023$6,815+1.3%
2022$6,728+1.3%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-010702-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Built

Built

Year Built: 1930