Skip to content

158 Park St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block802
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,383
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
24%
Improvement Value:$244,000
76%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,039-0.8%
2024$10,125+13.0%
2023$8,960+1.3%
2022$8,845+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5527, Page 541

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5128, Page 495

Property Sale

Sale
$46,600
DeedBook 4961, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1925