Skip to content

21 Spielman RoadFairfield, NJ 07004

Industrial

Last Sale Price
$4,000,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1103
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description1SCB-16108SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,000
20%
Improvement Value:$1,292,200
80%
Total Assessment$1,615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,501+4.0%
2024$33,160+1.3%
2023$32,740+4.9%
2022$31,222+17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000,000

To:

DeedBook 20240, Page 51272

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 57669Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$1,107,636

From:

To:

Sq Ft3,994DeedBook 12477, Page 6486Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$55,878,443
DeedBook 6082, Page 607