Skip to content

202 Fairfield RoadFairfield, NJ 07004

Industrial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block1102
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SCB-10080SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage2.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$645,800
72%
Improvement Value:$256,100
28%
Total Assessment$901,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,265+4.0%
2024$18,516+1.3%
2023$18,282+4.9%
2022$17,434-16.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

DeedBook 12122, Page 6897

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5698, Page 488