Skip to content

19 Gloria LaneFairfield, NJ 07004

Built 1969
Industrial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block1107
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SCB-12000SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,400
24%
Improvement Value:$1,073,000
76%
Total Assessment$1,416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,254+4.0%
2024$29,079+1.3%
2023$28,710+4.9%
2022$27,379-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

DeedBook 20250, Page 17443

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

DeedBook 12054, Page 9886

Property Built

Built

Year Built: 1969