Skip to content

20 Audrey PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$147,500,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block1107
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description1SCB-105510SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage6.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,329,400
14%
Improvement Value:$8,026,700
86%
Total Assessment$9,356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$199,846+4.0%
2024$192,081+1.3%
2023$189,648+4.9%
2022$180,853+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500,000

To:

DeedBook 20240, Page 73003

Property Sale

Sale
$73,500,000
DeedBook 20170, Page 81562

Property Sale

Sale
$9,450,000
DeedBook 6138, Page 913

Property Sale

Sale
$9,600,000
DeedBook 5953, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1975