Skip to content

167 Fairfield RoadFairfield, NJ 07004

Built 1971

Last Sale Date
May 31, 1995

Property Information

Block1202
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description2SC-12000SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$729,000
23%
Improvement Value:$2,510,800
77%
Total Assessment$3,239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,202+4.0%
2024$66,513+1.3%
2023$65,671+4.9%
2022$62,625+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971