Skip to content

310 Fairfield RoadFairfield, NJ 07004

Industrial

Last Sale Price
$2,358,000
Last Sale Date
Jan 14, 2010

Property Information

Block1402
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1SCB-22100SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage1.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$424,800
16%
Improvement Value:$2,271,800
84%
Total Assessment$2,696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,599+4.0%
2024$55,361+1.3%
2023$54,660+4.9%
2022$52,125-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,358,000

To:

DeedBook 12236, Page 8700