Skip to content

125 New Dutch LaneFairfield, NJ 07004

Built 1974
Industrial

Last Sale Price
$6,100,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1402
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,400
22%
Improvement Value:$1,459,200
78%
Total Assessment$1,870,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,956+4.0%
2024$38,403+1.3%
2023$37,917+4.9%
2022$36,159+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$6,100,000

To:

DeedBook 20240, Page 52359

Property Sale

Sale
$3,500,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 57696Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$1,849,357

From:

To:

Sq Ft5,400DeedBook 12477, Page 6696Recorded1/10/2014

Property Sale

Sale
$55,878,443
DeedBook 6082, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1974