Skip to content

94 Beverly RdFairfield, NJ 07004

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block1904
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1464SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,514
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,000
66%
Improvement Value:$183,300
34%
Total Assessment$535,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,434+4.0%
2024$10,990+1.3%
2023$10,851+4.9%
2022$10,347+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955