Skip to content

25 Glenroy RdFairfield, NJ 07004

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block3604
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-1515SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,537
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,900
64%
Improvement Value:$130,900
36%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,771+4.0%
2024$7,469+1.3%
2023$7,374+4.9%
2022$7,032-2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959