Skip to content

12 Fleetwood AveFairfield, NJ 07004

Built 1960

Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block1906
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G-1600SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,690
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
64%
Improvement Value:$188,000
36%
Total Assessment$522,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,900+4.1%
2024$10,467+1.3%
2023$10,331+5.0%
2022$9,840-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960