Skip to content

116 Beverly RoadFairfield, NJ 07004

Built 1965

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block1906
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,000
67%
Improvement Value:$168,200
33%
Total Assessment$507,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,834+4.0%
2024$10,413+1.3%
2023$10,281+0.0%
2022$10,281+42.8%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 20201, Page 25894

Property Built

Built

Year Built: 1965